Bitcoin Halving için geri sayım sürüyor

Son zamanlardaki haber akışları Bitcoin’e yaradı.

ABD’de bankacılık sektöründeki sorunların hakim olması her şeyin göstergesi oldu. Krizin Avrupa’ya da sıçraması, geleneksel yatırımcıları endişeye soktu. Gelişmeler Bitcoin Halving öncesinde pozitif gösterge sergiliyor.

Piyasada çok eski olanlar hatırlayacaktır; Credit Suisse’in 2017’deki CEO’su Tidjane Thiam, Bitcoin’den bir balon olarak bahsetmiş, kripto para biriminin uzun vadeli beklentilerini sorgulamıştı. Ancak şu an bankanın kendisi zor duruma düştü.

Zamanında Bitcoin ve türevlerini küçümseyen birçok uzman ve bilirkişi şu anda piyasayı sadece izlemekle yetiniyor. 2021 yılında Bitcoin zirve yaparak bunu herkese aslında kanıtladı. Şimdi ise belki de bu zamana kadarki en büyük Bitcoin Halving ile beraber yeniden pekiştirmiş olacak.

Bitcoin Halving’le bizi neler bekliyor?

2024’ün ilk yarısında, özellikle Nisan sonu veya Mayıs başında, BTC’nin 840.000 bloğa ulaşacağı hedefleniyor. Belirlenen bir zamanda başka bir yarıya inecek. Çıkarılan her blok için 6,25 BTC yarıya indirilecek.

Bitcoin Halving; dolaşımda yalnızca 21 milyon BTC olabileceğinden ilk merkezi olmayan finans varlığının arzını kontrol etmek için ortaya çıkmıştı. Bitcoin, enflasyonist para birimlerinin aksine onu deflasyonist hale getiriyor.

En son Mayıs 2020’de meydana gelen önceki Halving olayları, kabaca dört yılda bir gerçekleşiyor. Bunu genellikle Bitcoin fiyatında bir artış takip ediyor.

Bitcoin bu sefer ne kadar fiyatlayabilecek?

Kripto analisti olan therationalroot, geçmiş Bitcoin Halving döngülerinde para biriminin fiyatını inceledi.

Analist, tüm zamanların en yüksek seviyelerine (ATH’ler) odaklanan bir grafik üzerinde karşılaştırma yaptı.

Önceki dönemlere bakıldığında benzer gün sayısından sonra tepe oluşumunun zamanlaması gibi bazı ilginç benzerlikler ortaya çıkıyor.

Daha yakın bir zamanda analist, mevcut Bitcoin Halving döngüsünün gelişimi ve BTC fiyatının tarihsel trendlere kıyasla ilerlemesi ile birlikte Bitcoin’in 20 Mart itibarıyla mevcut Halving döngüsüne %72 oranında girdiğini gösteren bir grafik paylaştı.

Bitcoin’in, her bir döngüden yaklaşık 10-12 ay sonra yükselme alışkanlığına sahip olduğu dikkate alındığında, bir sonrakinin dördüncü halving döngüsü tarihinden yaklaşık bir yıl sonra gerçekleşebileceği düşünülüyor.

Bu makale ilk olarak Kripto Para Haber üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir