Dışişleri Bakanlığı, ABD İnsan Hakları Raporu’ndaki Türkiye eleştirisini kınadı

Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2022 İnsan Hakları Raporu’nda yer verilen Türkiye hakkındaki eleştirilerin kınandığı açıklama yayımladı. 

ABD Dışişleri Bakanlığı, ülkelerin insan hakları uygulamalarını değerlendirdiği yıllık raporunu açıklamış; raporun 102 sayfalık Türkiye bölümünde, “Hükümet, 2018’de kabul edilen geniş kapsamlı terörle mücadele mevzuatı kapsamında, insan hakları ve temel özgürlüklerden yararlanılmasını kısıtlamaya devam etmiş ve hukukun üstünlüğünü tehlikeye atmıştır’’ ifadelerine yer verilmişti.

Raporda hükümetin, hukukun üstünlüğünü tehlikeye attığı vurgulanarak, Türkiye’deki en önemli insan hakları sorunları sıralanmıştı. Raporda, “Muhalif siyasetçiler ve eski milletvekilleri, avukatlar, gazeteciler, insan hakları aktivistleri ve bir ABD Misyonu çalışanı dahil on binlerce kişinin keyfi olarak tutuklanması ve gözaltında tutulmaya devam edilmesi, gazetecilere yönelik şiddet ve şiddet tehditleri” gibi örneklere yer verilmişti.

TIKLAYIN |  ABD İnsan Hakları Raporu’nda Türkiye eleştirisi: Hükümet hukukun üstünlüğünü tehlikeye attı

Dışişleri’nden kınama: Külliyen reddediyoruz

Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nca yayımlanan 2022 İnsan Hakları Raporu hakkında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada “ABD Dışişleri Bakanlığının 2022 İnsan Hakları Raporu’nda, geçmiş yıllarda olduğu gibi, ülkemiz hakkında kaynağı belirsiz, gerçek dışı bilgiler, asılsız iddialar ve önyargılı yorumlar yer almaktadır. Bunları kınıyor ve külliyen reddediyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında “Ülkemizin ve bölgemizin güvenliği için, PKK/PYD/YPG, FETÖ, DEAŞ ve DHKP-C başta olmak üzere terör örgütlerine karşı mücadelemiz uluslararası hukuk ve insan haklarına saygı çerçevesinde kararlılıkla devam etmektedir. Hal böyleyken, bu haklı mücadelemizin çarpıtılarak rapora yansıtılmasını kabul etmiyoruz.” vurgusu yapıldı.

“Sadece bir bölümüne yer verilmesini esefle karşılıyoruz”

Açıklamada, “Raporda, PKK’nın 2022 yılında ülkemizde gerçekleştirdiği terör saldırılarının ve örgütün işlediği gizlenemez boyutlardaki insan hakları ihlallerinin sadece bir bölümüne yer verilmesini esefle karşılıyoruz. Sözde ‘Suriye Demokratik Güçleri’nin Suriye’de işlediği insan hakları ihlallerine raporun Suriye bölümünde yer verilirken, bu yapının PKK/PYD/YPG terör örgütünün kontrolünde olduğundan bahsedilmemesi bir garabettir.” denildi.

“ABD’yi insan hakları konusunda kendi siciline odaklanmaya davet ediyoruz”

Türkiye’nin “bu asılsız ve yanlı ithamlara itibar etmeden, kendi vatandaşları ile ev sahipliği yaptığı milyonlarca kişinin haklarının korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceğinin” altı çizilen açıklamada, “Bu raporun PKK/PYD/YPG ve FETÖ terör örgütlerinin faaliyetlerine göz yuman ve hatta ‘ortaklık’ kuran bir ülke tarafından hazırlanmış olduğunu kamuoyunun dikkatine getiriyor, raporun meşruluğu ile inandırıcılığını sorguluyoruz. Siyasi saiklerle şekillendirildiği açık olan ve objektiflikten tamamen uzak bu raporun ciddiye alınacak bir yanı bulunmadığını bir kez daha vurguluyor, ABD’yi insan hakları konusunda kendi siciline odaklanmaya davet ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir