Dün yerli yerinde duran penis TRT haberinde gizemli bir şekilde kayboldu! 12 bin yıl dayanan penis nerede?

İkisi de Şanlıurfa’da yer alan yaklaşık 12.000 yıl öncesine tarihlenen Göbeklitepe ve Karahantepe’de bulunan eşsiz heykeller dünden Türkiye’nin gündeminde.

Göbeklitepe’de renk pigmentleri olan gerçek boyutlu bir domuz heykeli ve Karahantepe’de 2,3 metre büyüklüğünde, büyük bir penisi olan insan heykeli bulundu.

Göbeklitepe’de keşfedilen yaban domuzu heykeli, ‘H’ şeklinde bir sembol, bir hilal, iki yılan ve üç insan yüzü veya maskesi olduğu tahmin edilen süslemelere sahip bir seki üzerinde ortaya çıkarıldı.

Karahantepe’deki çalışmalarda ise, dönemin gerçekçi insan heykellerinden biri gün ışığına kavuşturuldu. Gerçekçi bir yüz ifadesiyle, oturur vaziyette betimlenen heykel, 2,3 metre yüksekliğinde. Heykel bir sekinin içerisinde zemine sabitlenmiş olarak bulundu. Ölü bir insanı çağrıştıran kaburga, omurga ve omuz kemiklerinin öne çıktığı oturur vaziyetteki heykelin bulunduğu alanda duvara yerleştirilmiş bir akbaba heykeli ile zemine bırakılmış taş tabaklara da ulaşıldı. Ayrıca iki eliyle erekte haldeki penisini tutuyor.

Ancak söz konusu heykellerin keşifleri, başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere devlet televizyonu tarafından sansürlenerek yayınlandı. Çeşitli kurumlar, Karahantepe’de bulunan ve elleriyle penisini tutan yaklaşık 12.000 ila 10.000 yıllık heykelin penis kısmını asla göstermiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise heykelin sadece üst bölgesini paylaştı.

Arkeofili’nin haberlerine göre, Devlet kanalları, alanda çektikleri videolarda bile heykelin alt bölgesini göstermedi. Özellikle bir kanalda heykelin belden aşağı kısmının, sunucu spikerin arkasında kalmasına özen gösterilmiş olduğu iddia edildi. Binlerce yıl önce bu topraklarda yapılan ve kültürel mirasımız sayılan bu eserler, medya kuruluşları ve bakanlığımız tarafından bir utanç kaynağı olarak mı görülüyor?

Haberlerin bu şekilde sansürlü olarak yayınlanmasından sonra başka bir kanalda keşifle ilgili yayınlanan bir videoda ise, söz konusu yeni bulunan heykelin penisinin hiç olmadığı görülüyor! Bu durum, akıllara televizyonda yayınlayabilmek için heykelin penisinin çıkarıldığını akla getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x