TikTok trendi hastanelik etti!

Günümüzde sosyal medyada karşılaştığımız her olayın, bizleri olumlu yönde etkilediğini söylemek artık imkansız gibi görünüyor. Beğeni ve ilgiyle karşılanma isteği insanları olumlu içerikler paylaşmaktan çok, olumsuz içeriklere yönlendiriyor. Olumsuz içeriklerin daha ilgi çekici olduğunu düşünen kullanıcılar, sosyal medya üzerinden çeşitli akımların oluşturulmasında öncülük ediyor.

BEĞENİ UĞRUNA HAYATLARINI FEDA EDİYORLAR

ABD’nin Boston şehrindeki Massachusetts Üniversitesinde, sosyal medyada paylaşılması için akıllara zarar bir davranış sergilendi. “TikTok Borg Trendi”  olarak bilinen yeni akım nedeniyle birçok öğrenci zehirlendiği için tedavi altına alındı.

Üniversite yetkilileri, öğrencilerin düzenlediği eğlence gecesinde söz konusu trendin uygulandığı ve uygulanması sonucunda aşırı alkol tüketimi yüzünden öğrencilerin zehirlendiği belirtildi. Neredeyse eğlenceye katılan bütün öğrencilerin zehirlendiği olay yerine 28 ambulansın sevk edildiği bildirildi.

Meydana gelen bu olaylardan sonra üniversite yönetiminin öğrencilere yönelik içki tüketiminin yol açtığı psikolojik ve sağlık riskleri konularında eğitimlerin artırılacağı bildirildi.

NORMALLEŞEN DAVRANIŞLAR TEHDİT EDİYOR

Sosyal medya aracılığıyla normalleşen davranışlar, insanları hayatları pahasına değişiklik yapmalarına zorluyor. Bunu “eğlence” adı altında yapmaları, yaşanılan durumun hızlı bir şekilde normalleşmesine sebep oluyor.

“Beğenilme ve sınırsız eğlence” mantığıyla hareket eden kişilerin, sosyal medyada normalleşen davranışları hızlandırdığı görülüyor. Hızla normalleşen davranışlar sonucu ortaya çıkan fizyolojik ve psikolojik sorunlar, birçok hayatı tehdit ederek insanların umutlarına yönelik saldırıların artmasına neden oluyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir