Türklerin de Aldığı Altcoin, SEC Depremiyle Çöktü!

Kripto para dünyası gelişmeye devam ederken, yatırımcılar ve traderlar her zaman bir sonraki büyük şeyi arıyor. Bununla birlikte, Türkiye’de de dikkat çeken bir altcoin için son gelişmeler, her şeyin yolunda gitmeyebileceğini gösteriyor. İşte detaylar…

Altcoin projesine mahkeme celbi

Popüler bir merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü olan SUSHI için son gelişmeler, platform için işlerin pek de iyi görünmeyebileceğini gösteriyor. Santiment tarafından hazırlanan bir rapora göre, SUSHI’ye kısa süre önce bir SEC mahkeme celbi tebliğ edildi ve bu da platform için zaten zor olan ortamın kötü etkilenmesine neden oluyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere SUSHI’nin kilitli toplam değeri (TVL), Kasım 2021’in ortasından bu yana yüzde 93 gibi şaşırtıcı bir düşüş yaşadı. TVL, şu anda yalnızca 581,47 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Bu, hem kripto para varlıklarının fiyatındaki düşüşe hem de SUSHI kullanımındaki düşüşe bağlanabilir.

Buna karşılık, Uniswap’in TVL’si de düştü, ancak 2021 Kasım ayının ortasından bu yana yalnızca yüzde 63 geriledi. Şu anda 3,71 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Uniswap’in protokol kullanımı, daha sağlıklı bir protokolü gösteren daha yüksek kullanım seviyeleri ile geçen yıl boyunca istikrarlı bir şekilde artmakta. SUSHI’nin geçen yılki protokol kullanımına bakıldığında, protokol kullanımı ortalama olarak oldukça düşük kaldığı için çok az gerçek büyüme oldu. Zaman zaman bazı ani artışlar olsa da, bunlar sürdürülmedi ve bu da platform için bir mücadeleye işaret ediyor.

SUSHI için zor zamanlar mı geliyor?

Ayrıca, SUSHI’nin token dolaşımı da uzun vadeli sahiplerin pozisyonlarından çıkmasıyla etkilendi. Bu, en az 365 gün boyunca hareket etmeyen atıl token sayısında açıkça görülmekte. Bu, uzun vadeli sahiplerinin pozisyonlarından çıkmaya karar verdiğini düşündürmekte.

Bu aynı zamanda SUSHI’nin durağan dolaşımdaki artışla aynı zamana denk gelen borsalardaki arzına da yansıdı. Bu veriler de uzun vadeli sahiplerin pozisyonlarından çıktığını gösteriyor. Twitter kullanıcısı Lookonchain’e göre, daha önce Ekim 2022’de platforma 5,2 milyon dolar yatırım yapmış olan Goldentree fonu SUSHI’ye olan maruziyetini kısa süre önce azalttı.

Sonuç olarak, SUSHI ile ilgili son gelişmeler hem yatırımcılar hem de traderlar için endişe kaynağı gibi duruyor. Platform geçen yıl boyunca kesinlikle zorluklarla karşı karşıya kalsa da, son SEC mahkeme celbi ve protokol kullanımı ile TVL’deki düşüş, SUSHI için daha zor zamanların olabileceğini gösteriyor. Yazım sırasında SUSHI tokenı yüzde 2.4’lük bir düşüş ile 1.02 dolardan el değiştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir