Yargıtay üyesi Mustafa Artuç yaşamını yitirdi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi üyesi Mustafa Artuç‘un ölümünü duyurup, taziyelerini iletti.

Bakan Tunç, Twitter üzerinden paylaştığı taziye mesajında, “Başımız sağ olsun. Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi Üyemiz Sayın Mustafa Artuç’un vefatını derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve yargı camiamıza başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

Artuç aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu Başkanı görevindeydi.

MUSTAFA ARTUÇ KİMDİR?

Mustafa Artuç 09.01.1972 tarihinde Zile’de doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1994 yılında mezun oldu. Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde Adalet Yönetimi Uzmanlığı dalında “Kamu Görevlilerinin Yargılama Usulü” konulu tez çalışması ile yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1997 yılında tamlamadığı hâkim adaylığından sonra sırasıyla Viranşehir/Şanlıurfa, Ağlı/Kastamonu, Hacıbektaş/Nevşehir hâkimliklerinden sonra 2004 yılında Yargıtay 4. Ceza Dairesi’ne tetkik hakimi olarak atandı. 2009 yılından sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı tahkim kurulu üyeliği görevini yürüttü.

Adalet Yönetimi, Spor Hukuku, Kamu Görevlileri ve Özel Soruşturma Usulleri, Çocuk Hukuku, Ceza Adalet Sistemi ve Çevre Hukuku konularında çalışmalı bulunan ARTUÇ, Türkiye Adalet Akademisi’nde ve Gazi Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulu’nde Ceza Adalet Sistemi, Hürriyete Karşı Suçlar, TCK Genel Hükümler, Şerefe Karşı Suçlar, Hüküm Kurma Esasları, Adalet Sisteminin Tanıtılması, Ceza Hukuku ve Ceza Muhakemesi Hukuku konularında dersler verdi.

Yargıtay 4. Ceza Dairesi’nde tetkik hakimi olarak görev yapmakta iken, 27.02.2014 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye Adalet Akademisi Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilen ARTUÇ, evli ve bir çocuk babasıydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x