ABD Dışişleri Bakanı Blinken, GKRY’ye, önceden duyurulmayan bir ziyaret gerçekleştirdi; Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı ile uçağında görüştü

T24 Dış Haberler

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’ne (GKRY) daha önce duyurulmayan bir ziyaret gerçekleştirdi. Blinken, bu sabah saatlerinde Batı Şeria’nın Ramallah kentine de habersiz bir ziyaret gerçekleştirerek Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. ABD Dışişleri Bakanı’nın Türkiye’ye de iki günlük bir ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor. 

CBS News, Blinken’in ziyareti sırasında Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis ve Dışişleri Bakanı Constantinos Kombos ile bir araya geldiğini bildirdi. Blinken, Hristodulidis ve Kombos; Blinken’in uçağında bir toplantı gerçekleştirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, bu sabah saatlerinde daha önce duyurulmadığı halde Filistin Yönetimi’nin fiili başkenti Ramallah’ta Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelmişti. Görüşme, Blinken’ın savaşın başlamasından bu yana Abbas’la yaptığı ikinci görüşmeydi ancak Dışişleri Bakanı ilk kez Batı Şeria’ya gitti. 

Blinken, İsrail-Hamas savaşının başladığı 7 Ekim’den bu yana üç kez İsrail’e gitti. Blinken’ın uçağı, 3 Kasım sabahı Tel Aviv’e indi. Blinken, ziyareti kapsamında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile görüştü. Dışişleri Bakanı ayrıca İsrail’de savaş kabinesinin toplantısına da katıldı. 

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Amman ve Mısır’da da temaslar gerçekleştirdi. 

Türkiye’te geleceği duyurulmuştu

Washington, mevcut olarak bir Orta Doğu turunda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın 6 Kasım’da Türkiye’yi ziyaret edeceğini açıkladı. Blinken, ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Ankara’da görüşecek.

TIKLAYIN | Washington duyurdu: ABD Dışişleri Bakanı Blinken, pazartesi günü Ankara’ya geliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, “Blinken, Orta Doğu ziyareti kapsamında Türkiye’ye gidecek, pazartesi günü Ankara’da toplantılar yapacak” dedi.

Diplomatik kaynaklar, geçen günlerde Blinken’ın 5 Kasım’da Türkiye’de olacağını söylemiş, ancak ABD’li bakanın 1 Kasım’da açıklanan programında Türkiye yer almamıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama, ziyaretin kaynakların duyurduğundan bir gün sonra yapılacağını doğrulamış oldu.

Türkiye Dışişleri’nden yapılan paylaşımda ise “ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 5-6 Kasım 2023 tarihlerinde ülkemizi ziyaret edecektir. Pazartesi günü yapılacak olan görüşmede, Gazze’deki durum, bölgesel meseleler ve ikili ilişkiler hakkında fikir alışverişinde bulunulması öngörülmektedir” denildi.

Gündemde neler var?

Blinken’ın Tel Aviv, Amman, Ankara, Tokyo, Seul ve Yeni Delhi ziyaretlerine ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ziyaretine ilişkin şunlar kaydedildi:

“Bakan Ürdün ve Türkiye’de İsrail ve Gazze Şeridi’ndeki sivillerin korunmasının önemini ve Gazze’deki sivillere insani yardımın artırılarak sürekli bir şekilde ulaştırılmasını, temel hizmetlerin yeniden başlatılmasını ve Filistinlilerin Gazze dışında zorla yerlerinden edilmemelerini sağlama konusundaki kararlılığı vurgulayacak. Bakan ayrıca şiddetin önlenmesi, söylemlerin yatıştırılması, bölgesel gerginliklerin azaltılması için acil mekanizmaları ele alacak ve bir Filistin devletinin kurulmasını da içerecek şekilde Orta Doğu’da kalıcı ve sürdürülebilir bir barış için gerekli koşulların oluşturulması amacıyla ABD’nin ortaklarıyla birlikte çalışma kararlılığını bir kez daha teyit edecek.

Bakan Türkiye’de Avrupa-Atlantik güvenliği, Ukrayna’ya destek ve İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanması da dahil olmak üzere NATO İttifakı’nın birliğinin sürdürülmesi gereği konularını görüşecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x