ABD-Meksika sınırında 3 mülteci boğularak hayatını kaybetti

ABD’nin güneyindeki Meksika sınırında bir kadın, iki çocuğun ABD’ye geçmeye çalışırken Rio Grande nehrinde boğularak hayatını kaybettiği açıklandı. ABD sınır yetkilileri ve Demokrat Kongre üyesi Henry Cuellar’ın açıklamalarına göre, ölümler, Cumhuriyetçi Parti yönetimindeki Teksas eyaletindeki askeri yetkililerin federal sınır yetkililerini mültecilere yardım etmekten alıkoymasının ardından yaşandı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, yetkililer, üç mültecinin 12 Ocak Cuma akşamı Eagle Geçişi’ndeki Shelby Park yakınlarında, Teksas Ulusal Muhafızları’nın yakın zamanda dikenli tel çektiği bölgede nehri geçmeye çalışırken öldüğünü belirtti.

FEDERAL HÜKÜMET, TEKSAS’I YÜKSEK MAHKEME’YE ŞİKAYET ETTİ

Teksas’ın Cumhuriyetçi Valisi Greg Abbott ve Demokrat Partili Başkan Joe Biden yönetimi arasında Meksika sınırından ABD’ye geçmeye çalışan mülteciler konusunda uzun süredir gerilim yaşanıyor. Abbott liderliğindeki Teksas eyalet yönetimi, mültecilere karşı kendi sınır kontrollerini uygulama yoluna gidiyor, ancak bu bölgenin tarihsel olarak federal hükümetin yasal yetki alanında olduğu ifade ediliyor.

cuma günü ABD Yüksek Mahkemesi’ne yapılan başvuruda, hükümet Teksas eyalet yönetimini, federal sınır devriyelerinin Rio Grande’ye ulaşmak için kullanmak üzere tekne rampasına ulaşmasına engel olmakla suçlamıştı. Buna bir gün sonra yanıt veren Teksas ise federal sınır devriyelerinin uzun zaman önce bu rampayı kullanmayı bıraktığını savunmuştu.

‘FEDERAL YETKİLİLERE FİZİKSEL OLARAK ENGEL OLUNDU’

Temsilciler Meclisi üyesi Cuellar’ın açıklamasına göre, federal sınır devriyeleri, cuma yerel saatle 21.00 sıralarında Rio Grande’yi geçmeye çalışan mültecilerin zorluk yaşadığı ihbarını aldı.

Teksaslı yetkililer ile telefonla iletişim kuramayan federal yetkililer ardından Shelby Park bölgesine giderek Teksas Askeri Departmanı ve Teksas Ulusal Muhafızı ile görüşmek istedi. Açıklamada, askeri departmanın mültecilere erişime izin vermeyeceklerini, kendilerinin olayı soruşturmak üzere asker göndereceğini söylediği belirtildi. Ardından, Teksaslı askeri yetkililer federal sınır yetkililerinin bölgeye girmesine ‘fiziksel olarak engel oldu’.

Cuellar, boğularak hayatını kaybeden kadın ve iki çocuğun cesetlerinin dün Meksikalı yetkililerce bulunduğunu, bu kişilerin kimliklerinin henüz tespit edilemediğini bildirdi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x