CHP 38. Olağan İstanbul İl Kongresi başladı: Kritik seçimde, hangi adayı kim destekliyor?

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı ve 196 kurultay delegesinin belirleneceği 38. Olağan İstanbul İl Kongresi saat 08.00 itibarıyla Haliç Kongre Merkezi’nde başladı.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen kongrede, CHP Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik ve eski CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, İl Başkanlığı için yarışacak.

600’den fazla il delegesinin oy kullanmasının beklenildiği kongre akşam saatlerine kadar sürecek. CHP İstanbul ilçe kongreleri geçen ay tamamlanmış; 39 ilçeden 14’üne yeni ilçe başkanları seçilmişti. Haliç Kongre Merkezi’nde sabah saatlerinden itibaren partililerin ve görevlilerin hazırlık yaptığı görüldü. 

Haliç Kongre Merkezi’nde saat 08.00’de başlayan kongreye, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan adayı Özgür Özel katılmayacak.

Hangi adayı kim destekliyor?

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre, kongreye Genel Merkez’in adayı olarak giren eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, 2018 yılındaki kongrede Kemal Kılıçdaroğlu’nun desteklediği Canan Kaftancıoğlu’na karşı rakip olmuştu. Canpolat, Canan Kaftancıoğlu ile girdiği başkanlık yarışını 325’e karşı 318 oyla kaybetmişti. Canpolat, yarınki kongre öncesinde “Kılıçdaroğlu’na saldırmak, Atatürk’e saldırmaktır” sözleriyle dikkat çekti. Canpolat kongre öncesinde Genel Merkez’in tam desteğini arkasına alırken, günlerdir MYK üyelerinin İstanbul’da delegelerle görüşmeler yaptığı ve destek istedikleri öğrenildi.

“Kılıçdaroğlu da destek istiyor” iddiası

Canpolat’a aralarında Eren Erdem ve Zeynel Emre gibi isimlerin yer aldığı mevcut MYK üyelerinin yanı sıra eski MYK üyeleri, Oğuz Kaan Salıcı, Gamze Akkuş İlgezdi gibi isimler de destek oluyor. Diğer yandan Ataşehir, Maltepe ve Bakırköy Belediye Başkanları da Canpolat’tan yana tavır alıyor. Kulislerde, kongreye günler kala Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da İstanbul’da görüşmeler yaptığı ve Cemal Canpolat için delegelerden destek istediği iddia ediliyor.

Erdoğan Toprak, Çelik’e desteğini açıkladı

CHP Bahçelievler İlçe Başkanı olan Özgür Çelik ise başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Genel Başkan adayı Özgür Özel olmak üzere partide değişimi savunanların desteğini almış durumda. İlçe başkanlarının da büyük bölümünün desteğini arkasına alan Özgür Çelik’e, Beşiktaş ve Kartal belediye başkanları da destek oluyor. Kongreye günler kala Özgür Çelik’e en önemli desteklerden birisi de Kılıçdaroğlu’nun koordinatör başdanışmanı olarak görev yapan Erdoğan Toprak’tan geldi. Halen Parti Meclisi üyesi de olan Toprak’ın desteğinin, ilçe kongrelerinde önemli ölçüde delege desteğini elinde bulundurmasından dolayı önemli olduğuna inanılıyor. Buna karşın değişimcilere de mesafeli duran Toprak, İstanbul İl Kongresi’nde Özgür Çelik’i destekleyeceğini ancak Kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yana tavır alacağını açıklamıştı.

Kaftancıoğlu söz isterse ne olacak?

Öte yandan, yargı kararıyla hakkında siyasi yasak getirilen İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun da yarınki kongrede konuşmak için söz isteyeceği iddiaları da tartışmalara neden oldu. Canpolat’a destek olduğu bilinen Kaftancıoğlu için parti içerisinde bir grup, “Aday olmadığı için konuşma yapabilir, bunda bir sakınca yok” derken, bazı partililer ise buna karşı çıkıyor. Kaftancıoğlu’nun yarınki kongrede söz istemesi halinde bu konuda tartışma yaşanabileceğine vurgu yapılıyor.

TIKLAYIN – Genel Merkez de değişimciler de ‘Büyük Kurultay provası’ olarak görüyor; CHP İstanbul Kongresi’ne saatler kala son durum

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x