e-Devlet’te Yeni Maaşını Düşük Gören Emekliler Dikkat! Gerçek Maaşınız Bu Şekilde Belli Olacak

Türkiye’de haftalardır gündemin en önemli maddesi haline gelen emekli zammında düğüm, gelecek hafta içerisinde yapılacak kabine toplantısında çözülecek. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli ve memur maaşları için net zam oranını duyurması beklenirken, bugün itibarıyla e-Devlet’te görüntülenen zamlı aylıklar hakkındaki kafa karışıklığına SGK uzmanlarından açıklama geldi.

Sabah saatlerinin ardından milyonlarca emekli, ocak ayında alacağı emekli aylığını e-Devlet üzerinden kontrol edebilir hale geldi.

HİÇBİR ZAM ALMADIĞINI GÖREN EMEKLİLER HAYRETE DÜŞTÜ!

TÜİK tarafından 3 Ocak tarihinde açıklanan yıllık enflasyon sonrasında 6 aylık enflasyon farkı hesaplaması yüzde 37.57 olarak açıklanmıştı. Bu oran, 17-26 Ocak tarihleri arasında emeklilerin hesaplarına yatacak maaştaki kök artış olarak belirlenirken, halihazırda 7 bin 500 lira maaş alan milyonlarca vatandaş, ocak ayında da aynı aylığı almaya devam edecek.

5510 Sayılı Kanun’un ek 19. maddesi kapsamında maaşı 5 bin ile 6 bin lira sınırlarında bulunan milyonlarca emeklinin aylıkları, otomatik olarak 7 bin 500 liraya yuvarlanıyor. Yapılan kök maaş artışının ardından milyonlarca emeklinin halihazırda hiçbir artış almamasının temelinde, en düşük emekli maaşının henüz değişmemiş olması yatıyor.

En düşük emekli maaşında değişiklik için ilgili 5510 Sayılı Kanun’un ek 19. maddesinde bir değişikliğe gidilmesi şart bulunmakta. Bu nedenle Meclis’in ilerleyen günlerde toplanarak, kabine tarafından belirlenecek oranda zam için görüşme gerçekleştireceği biliniyor.

GERÇEK MAAŞLARINI BU ŞEKİLDE ÖĞRENECEKLER

Bir başka deyişle en düşük emekli maaşı alan milyonlarca vatandaş, yeni yılda alacakları maaş için gelecek hafta yapılan açıklamayı bekleyecek. Ödemeler ise Şubat ayının ilk günlerinde ya da Şubat ayında yatırılacak maaşlar ile birlikte verilecek.

Yeni yapılacak zamla birlikte örneğin en düşük emekli maaşının 12 bin lira olduğu bir senaryoda kök maaşı düşük olan emekliler, ocak ayında 7 bin 500 lira maaşını almaya devam edecek. Eksik alınan 4 bin 500 liralık kısım ise Şubat ayının ilk haftasında ya da 17-26 Şubat tarihleri arasında yatacak maaşlara eklenerek verilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x