Erdoğan, emekli maaşları için Kabine toplantısını işaret etmişti… En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Flaş tahmin

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yoğun bir gündemle toplanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık edeceği toplantıda emekli maaşlarına ilişkin düzenleme masada olacak.

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, müjde olarak verdiği işçi, memur ve Bağ-Kur emeklilerimiz ile ilgili çalışmayı kabine toplantısı sonrası milletimizle paylaşacak. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da emeklilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN RAKAM VERDİ

Konuyla ilgili Milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı:
“Sayın Cumhurbaşkanı AK Parti Kongresi’nde her ne kadar emekli memura demiş olsa dahi tüm emeklilere ilişkin kapsamlı bir düzenleme yapılacak. Düzenleme hem SGK, hem Bağ-Kur hem de memur emeklilerini kapsıyor. Burada kapsamın geniş düşünülmesi gerekir.

Burada kapsam geniş olacağı için yetiştirilebilirse ara dönemde yetişmezse sene sonunda olacağını öngörüyoruz. Şu anda Kabine toplantısından sonra yapılacak açıklama önemli, beklentimiz en düşük emekli maaşının 7500 TL’den 10 bin TL’ye çıkarılması, daha sonra kapsamlı düzenlemenin yılbaşı itibarıyla yapılmasıdır.

DÜZENLEME ARA DÖNEMDE Mİ YOKSA YIL SONUNDA MI YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Düzenlemenin ara dönemde mi yoksa yıl sonunda mı olacağına ilişkin kesin bir bilgimiz yok. Kabine toplantısı sonrası yapılacak açıklamada Bağ-Kur’un 9 bin olan prim gününün 5 yıl düşürülerek 7200 güne indirilmesi gündemde. Düzenlemenin ara dönemde olması değil sene başında olmasını bekliyoruz.

En düşük emekli maaşı beklentimiz 7500 TL’den 10 binler seviyesine artırılması.

SGK, BAĞ-KUR VE EMEKLİ MEMURA ZAM BEKLENTİNİZ NEDİR?

SGK ve Bağ-Kur ve memur emeklisine ilişkin beklentimizde memur emeklilerini ayırmak gerekiyor. Çünkü memur emeklilerinde toplu sözleşme zammı söz konusu.

SGK ve Bağ-Kur emeklileri için ise 3 aylık enflasyon farkı yüzde 25.11 oranı şu anda ceplerinde. Memur emeklilerinde ise toplu sözleşme zammı var. Burada üç ayda oluşan yüzde 25.11’den Haziran ve Temmuz ayında eklenen yüzde 6 toplu sözleşme zammını çıkarıyoruz, 19 kalıyor. 19’un üzerine ise yüzde 15 toplu sözleşme zammını ekliyoruz. Burada toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 9’luk refah payı artışı var. Bu da yüzde 34’lük artışa tekabül ediyor. Memur emeklilerinin yüzde 34’lük zammı ceplerinde. Burada daha 3 aylık enflasyon daha gelecek. Bununla birlikte en az yüzde 40-45’lik artış olacağını tahmin ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x