Hatay Devlet Hastanesinde 72 kişi ‘ödenek olmadığı’ için öldü: Yazışmalar ortaya çıktı

6 Şubat Maraş merkezli depremlerde yıkılan ve 72 kişinin hayatını kaybettiği Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi binasının güçlendirilmesi için Başhekimlik, İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı arasında 2021-2022 yıllarında defalarca yazışma yapıldığı ortaya çıktı. Ancak Bakanlık ‘binayı güçlendirmeye ödenek olmadığı’nı söylemiş.

DEFALARCA KEZ YAZIŞMA YAPILMIŞ

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, eski İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat ve Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yunus Doğramacı hakkında başlatılan soruşturma dosyasına ulaştı. Saymaz, yazışmaları köşesine taşıdı:

“Gördüm ki Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek binasının güçlendirilmesine ilişkin Başhekimlik, İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı arasında 2021-2022 yıllarında defalarca yazışma yapılmış. Meğer üç kurum bütün blokların yetersiz çıktığını ve binanın ya yıkılması ya da güçlendirilmesi gerektiğini biliyormuş. Buna rağmen bakanlık deprem güçlendirme raporu için 997.690.000 TL’yi ‘Ödenek yok’ diye vermeye yanaşmamış. Depremden 10 ay önce Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ‘Döner sermayeden karşılayın’ diye yazılmış. Yani ‘Başınızın çaresine bakın’ denilmiş!”

(YAZININ TAMAMI)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x