Orta Doğu’da Hizbullah müzakeresi, Britanya’dan İran’a suçlama, İsrail’e soykırım suçlamasında ilk duruşma | Dünya Basınında Bugün

T24 Dış Haberler

Britanya ve ABD, İran destekli isyancıların Kızıldeniz’de şimdiye kadar gerçekleştirdikleri en büyük saldırıyı püskürtmelerinin ardından dün gece Yemen’deki Husilere karşı askeri saldırı başlatmanın eşiğine geldi. Gazze’deki savaşta İsrail’in Filistinlilere soykırım uyguladığı ile ilgili iddialar, bugün Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nda başlanacak soruşturmada hakimler tarafından dinlenecek. Alaska Havayolları’na ait bir Boeing 737 Max 9’un gövdesinin bir bölümünün uçuş sırasında kopmasının ardında seri tekrar tartışılıyor. ABD, Lübnan Hizbullah’ı ile İsrail arasında yeni bir savaşı önleme çabalarını arttırdı. İki üst düzey ABD’li diplomat bu hafta Beyrut’a gidecek ve iki taraf arasında düşük yoğunluklu bir müzakere yapılacak. 

11 Ocak 2024‘te dünya basınında öne çıkan başlıklar şöyle…

The Times | Husilerin savaş gemisine ateş açmasının ardından Britanya, İran’ı suçladı

Britanya ve ABD, İran destekli isyancıların Kızıldeniz’de şimdiye kadar gerçekleştirdikleri en büyük saldırıyı püskürtmelerinin ardından dün gece Yemen’deki Husilere karşı askeri saldırı başlatmanın eşiğine geldi.

Britanya Savunma Bakanı Grant Shapps, uçak gemisi jetleri ve destroyerlerin grup tarafından fırlatılan insansız hava araçları ve füzelerden oluşan bir barajı vurmasından saatler sonra “artık yeter” uyarısında bulunarak askeri harekâtın yakın olduğunu ima etti.

Bölgedeki gerilim tırmanırken Shapps İran’ı Husi misyonlarına “göz ve kulak” sağlayarak saldırıların “büyük ölçüde arkasında” olmakla suçladı.


New York Times | İsrail, soykırım iddialarıyla uluslararası mahkemede savaşacak 

Gazze’deki savaşta İsrail’in Filistinlilere soykırım uyguladığı ile ilgili iddialar, bugün Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nda başlanacak soruşturmada hakimler tarafından dinlenecek. 

Davayı, Birleşmiş Milletler’e ait mahkemeye Güney Afrika getirdi. Güney Afrika’nın başvurusunda, “Filistin halkının, ihlal edilmeye devam edilen soykırım sözleşmesi kapsamında haklarının korunması gerektiği” vurgulandı.

Süreç ilerlerse İsrail ilk kez soykırım iddialarıyla ilgili olarak kendini savunacak. 


The Washington Post | Havayolları, Max 9’ları daha uzun süre uçurmayacak

Alaska Havayolları’na ait bir Boeing 737 Max 9’un gövdesinin bir bölümünün uçuş sırasında kopmasının ardında seri tekrar tartışılıyor. Alaska Havayolları, Federal Havacılık Yönetimi’nden onay alana kadar en az cumartesi gününe kadar 737 Max 9’larını uçurmayacağını bildirdi. ABD’nin büyük havayolları da Max 9’ların yapacağı birçok seferi iptal ettiğini duyurdu. 


Al Arabiya | Hizbullah, Lübnan-İsrail sınır anlaşmasının sinyalini verdi; ABD atılım arayışında

ABD, Lübnan Hizbullah’ı ile İsrail arasında yeni bir savaşı önleme çabalarını arttırdı. İki üst düzey ABD’li diplomat bu hafta Beyrut’a gidecek ve iki taraf arasında düşük yoğunluklu bir müzakere yaşanacak.

Her iki taraf da topyekûn bir savaş istemediklerini belirtirken, Hizbullah Hamas’ı desteklemek amacıyla İsrail’i hedef alan 600’den fazla operasyon düzenlediğini, İsrail’in ise Lübnan içinde yüzlerce saldırı gerçekleştirdiğini açıklamıştı. 


eKathimerini | Miçotakis: Eşcinsel evlilik yasasını kabul etmeyenler parlamentoda çekimser kalsın

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, eşcinsel evliliklere izin veren yasa tasarısıyla ilgili “Hem ben hem de bu tasarıya inananlar, milletvekillerimizi ikna etmek ve muhtemelen olumsuz bir tutuma sahip olabilecek bazılarını ikna etmek zorundayız” dedi.

Bazılarının fikirlerini değiştirmeyeceğini göz önünde bulundurarak, muhalif milletvekillerini çekimser kalmaya ve tasarıya karşı oy kullanmamaya çağırdı. 

“Parlamentoda pek çok seçenek var” diyen Miçotakis, “Çekimser kalmak, hükümet çoğunluğu için bir sorun yaratmadan, bir kişinin aynı fikirde olmadığını ifade etmesinin, yani lehte oy kullanmamasının onurlu bir yoludur” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x